Chceme využiť AI, aby za nás robila to, čo nás nebaví, nie to, z čoho máme radosť

seesame-blog-cover24AI od Dávid Benedig
Head of Digital Experience
5. apríla 2024

Všetci sme nadšení z možností, ktoré nám prináša umelá inteligencia. Pýtam sa Dokedy? A ako pristúpiť k jej implementácii? Budúcnosť agentúry, ktorá bude dodávať naozaj kvalitnú službu a v ktorej budú ľudia štastní, vidím v oveľa systematickejšej implementácii AI do dennodennej pracovnej rutiny, nie v hrAIkaní sa pri tvorbe textov a obrázkov. Veľmi trefne moje pocity vyjadruje tento obrázok.  

IMG_3376

Seesame je jediným slovenským členom siete PROI, ktorá združuje popredné nezávislé komunikačné agentúry z celého sveta. V marci 2024 sme vycestovali do Berlína na špeciálny PROI summit, ktorý sa celý venoval práve využitiu AI v agentúrach. Viac ako 30 expertov z agentúr naprieč regiónom EMEA hovorilo o tom, ako najlepšie naložiť s potenciálom, ktorý sľubuje umelá inteligencia v rôznych oblastiach.

 

From creator to curator

Netvárme sa, že schopnosti chatGPT, Midjourney, Claude, prichádzajúceho modelu Sora od Open AI a iných nástrojov nespôsobujú niektorým obavy o prácu. Oprávnene. Raketovo sa zlepšujú a prinášajú celkom dobré výsledky. Nie však perfektné. Verím preto, že aj v budúcnosti budeme potrebovať špecialistov na to, aby rozlíšili, ktorý text je kvalitný, ktorý obrázok či video sú dobré a čo pasuje do komunikačnej stratégie… 

Pretlak obsahu vytvoreného umelou inteligenciou spôsobí, že práve ten, ktorý vylepší človek, bude naozaj hodnotný (tento trend potvrdzuje napr. aj penalizácia AI generovaných textov v SEO rankingu Googlu). Samozrejme, špecialisti z celého agentúrneho spektra budú potrebovať zvýšiť svoju AI gramotnosť. Umelú inteligenciu budú musieť využívať na dosahovanie lepších a rýchlejších výsledkov. Nemyslím si však, že AI nám špecialistov nahradí. Z content creatorov sa však stanú možno skôr kurátori.

Ak to myslíme vážne, musíme investovať do ľudí, technológií aj procesov

Jedna vec bola na summite PROI veľmi výrazná. Najlepšie sa darí AI implementovať agentúram (a aj iným firmám), ktoré majú expertízu v technologických riešeniach pre svojich klientov. Majú konkurenčnú výhodu, pretože v tímoch už majú ľudí, ktorí sú schopní lepšie porozumieť novým technológiám a ich potenciál. A vedia aj lepšie uvažovať o využití umelej inteligencie v automatizácii. Tieto schopnosti budú rozhodujúca aj do budúcna. Preto považujem za kľúčové pre úspech vyriešenie týchto troch oblastí:

  • Procesy, systém a pravidlá. Interné aj smerom ku klientom Použitie nástrojov AI vyvoláva často viac otázok ako odpovedí. Ktorý tool je najlepší? Používam to dobre? Nepodvádzam, keď používam AI? Sú moje dáta v bezpečí? To všetko sú otázky, na ktoré potrebujeme odpovede vo forme jasných pravidiel a procesov. Pre efektivitu aj bezpečnosť. Naozaj rýchlo musíme vyriešiť najmä legislatívne otázky ohľadom použitia dát. 
  • Edukácia a zmena kultúry Prácu s AI budeme musieť ľuďom uľahčiť. Iste, raz to bude kompetencia ako „práca s internetom či smartfónom, ale tam ešte nie sme. Pomôžu tréningy, vzorové prompty, ale aj jasné pravidlá, kedy a ako zapojiť AI. Radšej menej dobre použitých toolov, ako ich celá paleta, ktoré človek ani nevie dobre ovládať a pri výbere toho správneho má rozhodovaciu paralýzu. Dôležitá je aj interná komunikácia a nastavenie očakávaní zamestnávateľa vo vzťahu k používaniu AI. Pretože široké zapojenie AI do práce bude mať vplyv aj na firemnú kultúru. 
  • Hiring Komunikačné agentúry dodávajú klientom stále častejšie aj technologické riešenia. Oveľa viac budeme preto naberať ľudí s technologickým backgroundom. A to nielen prompt inžinierov, ale aj ľudí, ktorí budú schopní identifikovať vhodné nástroje umelej inteligencie pre prácu, stavať unikátne promptové know-how, budovať workflowy a integrovať nástroje medzi sebou tak, aby komunikovali priamo, bez zbytočného zásahu človeka. To jednoducho žiadny account, arťák ani copywriter nespraví. 

AI plánujeme zapojiť tak, aby nezabila tú najzábavnejšiu a najhodnotnejšiu časť našej práce

O AI sa dnes väčšinou hovorí v kontexte toho, ako nám môže pomôcť s kreatívnymi úlohami (najmä texty, obrázky, videá, ideácia). No práve to je to, čo máme na agentúrnej práci najradšej a v tom tkvie najväčšia hodnota pre klientov.

Pre klientov a úlohy, v rámci ktorých stačí výsledok vygenerovaný umelou inteligenciou, radšej pripravíme tréning, ako na to (a máme ho už pripravený, napíšte nám). Nebudeme s tým bojovať, naopak, radi budeme klientov na tejto ceste sprevádzať. Som presvedčený, že tam, kde máme pridanú hodnotu, si svoje miesto obhájime.

My sme vďaka AI schopní klientom ukázať viac rozpracovaných kreatívnych ciest. Zvizualizovať si viac nápadov predtým, ako sa pustíme do drahej produkcie, overiť si naše hypotézy na fiktívnych persónach či rýchlo sa zorientovať v dátach. Hlavne však hľadáme spôsoby, ako v agentúre vďaka AI zredukovať úlohy a interakcie, ktoré sú repetitívne a majú nízku pridanú hodnotu. Tie, ktoré treba spraviť, ale často nás frustrujú. Chceme sa ich zbaviť na úkor práce, z ktorej budeme mať pozitívny zážitok. Ušetrený čas tak môžeme venovať práci, v ktorej klient uvidí ešte väčšiu pridanú hodnotu. 

 

Upravená verzia tohto blogu bude publikovaná aj v ročenke Marketeris.