Kultúra víťazí nad platom: Čo skutočne motivuje zamestnancov zostať vo firme?

Seesame-employer-branding copy od Zuzana Ozanová
Head of Employer Branding
19. novembra 2024


Dni, keď sa Employer Branding (EB) používal len na propagáciu pracovných pozícií a bol výhradnou zodpovednosťou HR, sú preč. Dnes čoraz viac spoločností chápe, že EB nie je len náborovým nástrojom, ale príležitosťou rozprávať príbeh firmy. A ľudia sú nadšení, že ho môžu počuť.

Čo skutočne motivuje zamestnancov?

Na dnešnom náročnom trhu práce, v rámci ktorého firmám chýbajú dostupné talenty, je kľúčové nielen prilákať, ale aj udržať si talent. Aby sa to podarilo, je potrebné klásť oveľa menší dôraz na „tvrdé fakty“, ako sú plat a pracovné povinnosti. Podľa prieskumu Gallup v roku 2023 štvornásobne viac ľudí odišlo z práce kvôli faktorom ako „angažovanosť a kultúra“ či „pohoda a rovnováha medzi pracovným a osobným životom“ v porovnaní s „platom/benefitmi“.

01


Čo to znamená pre EB? Znamená to, že kandidátov nezaujíma len to, čo firma robí, ale aj spôsob, ako to dosahuje a ako sa stará o svojich zamestnancov a svoje okolie. Súčasné trendy sa zameriavajú na autentickosť a umožňujú kandidátom nahliadnuť „za oponu“, pričom humanizujú vedúcich pracovníkov. Jednoducho povedané, ľudia chcú počuť názory firiem, dokonca aj na polarizujúce spoločenské otázky.

S týmto cieľom sa stáva čoraz dôležitejšou špeciálna skupina – vlastní zamestnanci ako ambasádori. A to má svoj zmysel. Rovnako ako niekto, kto chce kúpiť nový telefón alebo televízor, a preto sa poradí s priateľom, ktorý ho už vlastní, platí to aj pri výbere zamestnania. Otvorené pozície sa stávajú komoditou a „aktívni používatelia“, teda súčasní zamestnanci, získavajú na význame vďaka svojim osobným skúsenostiam.

02


Aby však spoločnosti dokázali z tohto trendu ťažiť, musia svojich zamestnancov angažovať. Zlá správa je, že podľa nedávnej správy Gallup’s State of the Global Workplace je len 23 % zamestnancov angažovaných. Tento stav stál globálnu ekonomiku minulý rok 8,9 bilióna USD, pričom Európa má najnižšiu mieru angažovanosti zo všetkých regiónov sveta.

Kľúčové trendy v Employer Brandingu

Firmy sa musia pozrieť na svoju kultúru a na to, čo robia pre angažovanie zamestnancov, aby boli ochotní robiť viac, než len prísť do práce. V dôsledku toho je teraz EB zodpovednosťou lídrov, rovnako ako manažérov. Zamestnanci a kandidáti posudzujú firmu ako celok, so zvláštnym zameraním sa na jej hodnoty. Nie na tie, ktoré sú uvedené na webovej stránke, ale na tie, ktoré sa prejavujú v priestoroch spoločnosti každý deň. Ako firma podporuje zamestnancov v čase smútku alebo choroby? Ako sa správa k tým, ktorí reprezentujú znevýhodnené komunity? A čo je potrebné na to, aby zostala relevantná pre mladšie generácie?

Preto sú súčasnými trendmi v Employer Brandingu autentickosť, zamestnanci ako ambasádori a dôraz na kultúru, so zvláštnym zameraním sa na diverzitu a inklúziu.