Ako vyrábame videá, keď nemôžeme nakrúcať v teréne

Výroba videí počas korony od Dominika Pišťanská
Head of Editorial Content
4. novembra 2020

V redakcii Seesame sme si pred pandémiou korony delili čas na ten, keď sme v kancelárii písali články, strihali videá alebo načítavali texty, a na ten, keď sme chodili do terénu robiť rozhovory či nakrúcať videá. Dnes síce pracujeme z domu, našich klientov sme ale o výrobu kreatívneho videoobsahu nepripravili. Naopak, našli sme nové spôsoby, ako pracovať aj v situácii, keď platia prísne bezpečnostné opatrenia.

 

  1. Zlepšili sme sa v animácii

Animácia má obrovskú výhodu v možnosti jednoducho vysvetliť aj tie najzložitejšie témy. Video, ktoré sme vyrobili pre nášho IT klienta Soitron, je o robotickej procesnej automatizácii. Osvedčila sa nám pri ňom rovnica, ktorú používame už dlho – čím je téma zložitejšia, tým jednoduchšie prostriedky treba použiť. Voiceover vo videu je informatívny a zrozumiteľný, animácia nie je zložitá a pre zvýšenie prehľadnosti a zapamätateľnosti ju dopĺňa ešte aj textová grafika.

2. Keď nemôžeme nakrúcať, tak tvoríme z fotiek

„Fotobanka“ evokuje nereálne nadizajnované prostredie bez jedinej chyby, ktoré pôsobí nerealisticky a nedôveryhodne. Tak také teraz nemyslíme. Pre nášho klienta, developera YIT Slovakia, sme pripravili video z existujúcich fotiek projektu Pradiareň 1900. Prečo je v tomto prípade slideshow zaujímavá a vhodná? Pradiareň je národná kultúrna pamiatka so 120-ročnou históriou. Existujú fotky z rôznych období jej minulosti, ktoré sú málo známe. Ani zrekonštruovanú budovu ešte verejnosť nevidela, vďaka fotkám preto ľudí berieme na exkluzívnu prehliadku zo všetkých možných uhlov. Obyčajnú slideshow sme obohatili zaujímavými informáciami o projekte a minulosti budovy.

3. Ak točiť, tak iba bezpečne

Viaceré videá, ktoré boli naviazané na konkrétne výročia alebo boli súčasťou veľkej kampane plánovanej celé mesiace vopred, sme nemohli odložiť ani nakrútiť inak. Bolo dôležité ukázať v nich konkrétne miesta a vidieť i počuť konkrétnych ľudí. Namiesto prerábania konceptu, o ktorom sme boli presvedčení, že bude fungovať tak ako má, sme sa rozhodli vytasiť zbrane, ktoré sú z týchto dní všetkým dobre známe. Rúška, dezinfekcia, rozostupy, kontrola telesnej teploty a aj PCR testy. Vďaka týmto opatreniam mohli vzniknúť videá pre Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko, v ktorom si pripomenulo 30. výročie znovuzjednotenia Nemecka, a video pre nášho klienta Essity, ktoré je súčasťou veľkej náborovej kampane „Na Gemeri normálka“.

4. Keď sú inšpiráciou samotní zákazníci

Na záver jedna inšpirácia. Toto video sme si pustili na Seesame online raňajkách, ktoré mávame každé dva týždne. Keď sme ho dopozerali, všetci na Zoome sa usmievali. Video pritom tvoria zábery z obyčajného života, ktoré má každý z nás v telefóne. A presne o to ide. Ich sila spočíva práve v tom, že sa s nimi dokážeme stotožniť. V tomto prípade nejde o dokonale nahratý zvuk, presný strih a vyvážené farby. Ide o autenticitu, ale aj ochotu zdieľať momenty zo svojho života so svetom, do čoho sa však Slováci hrnú menej ochotne ako ľudia USA, kde video vzniklo. Takýto user-generated content od zákazníkov alebo zamestnancov však môže veľmi pekne zafungovať.