Kým Slovensko žije prezidentskými voľbami, zvyšok EÚ už prebudila kampaň pred voľbami do európskeho parlamentu.
V eurovoľbách je Slovensko známe rekordne najnižšou účasťou, naposledy to bolo len 13%. Okrem kampane na zvýšenie záujmu, ktorú spúšťajú európske inštitúcie, pribúdajú aj billboardy slovenských politických strán, ich kandidátov a kandidátok.
V tomto blogu sme na jednom mieste zosumarizovali témy, ktoré nás v súvislosti s európskym dianím zaujali v štyroch vybraných odvetviach. Výber zostavil Public Affairs tím Seesame:
ZDRAVOTNÍCTVO
Dáta budú kľúčovou témou v oblasti zdravotníctva. Ich zber a vyhodnocovanie spolu s novou vlnou tzv. value based care, teda starostlivosťou, ktorá je založená na meraniach a výsledkoch, budú dominovať diskusiám. O tom, ako k tomuto konceptu pristupujú jednotlivé vlády, sa môžete dočítať na blogu Svetového ekonomického fóra. Zjednoteniu vo vyhodnocovaní dát by mal dopomôcť aj tzv. data single market. Ako by mohlo európske zdieľanie zdravotníckych dát vyzerať v praxi sumarizuje CEN, Európska komisia pre štandardizáciu. O tom, čím by sa mohli inšpirovať aj Spojené štáty americké, píše v zaujímavom blogu zdravotnícka ekonómka Jane Sarasohn-Kahn.
Európska únia investuje 8 miliárd EUR do zdravotnej starostlivosti cez štrukturálne fondy.Pokles vakcinácie a nízke percento ľudí, ktorí absolvujú preventívne prehliadky vedie k diskusiám ako tieto prostriedky investovať efektívnejšie, tak aby bola primárna zdravotná starostlivosť dostupnejšia aj pre ľudí v regiónoch. Tému sumarizuje v svojom článku Euractiv.
Novinky sa dotknú aj zdravotníckych pomôcok. Po novom budú musieť firmy svoje produkty registrovať do európskej databázy a zvýši sa frekvencia monitorovania bezpečnosti výrobkov. O výzvach, ktoré prinášajú nové európske pravidlá píše Politico.
FMCG
Biznis trendy v oblasti fast-moving consumer goods pre rok 2019 ukazujú, že spotrebitelia idú po značkách s hodnotami. Mladší konzumenti uprednostňujú lokálne značky a produkty. O tom, ako nové trendy vrátane umelej inteligencie ovplyvnia retail, píše na svojich stránkach Forbes. Nový typ uvedomelých zákazníkov sa zaujíma aj o prírodu. Európska únia reagovala prijatím Smernice o zákaze plastov. Téma zarezonovala aj v marcovom reporte WWF.
Dvojitá kvalita potravín a zavedenie nových pravidiel je naďalej horúcou témou, ktorú ešte viac posilnil škandál s poľským hovädzím mäsom. Členské štáty plánujú robiť samostatné testovanie potravín; rovnako tak bude robiť aj Európska únia na centrálnej úrovni. Diskutovať sa bude aj o správnosti označovania produktov, ktorých kvalita a zloženie nebude vo všetkých členských štátoch rovnaké. O duálnej kvalite potravín sa hovorila aj na nedávnej konferencii Global Food Safety Initiative. O tom ako ovplyvní potravinové štandardy Brexit si môžete prečítať v komentári The Guardian.
DIGITAL
Hromadná pripomienka k zákonu o GDPR prispela k znovuotvoreniu tejto témy ešte pred voľbami. S nespokojnosťou Európanov a problémom s implementáciou tejto regulácie sa bude musieť vysporiadať aj nové zloženie európskeho parlamentu. Téme sa z rôznych uhlov pohľadu venuje EurActiv aj Forbes.
Únik citlivých informácií zo sociálnej siete Facebook dopomohol k zmene pravidiel pre sociálne siete. Predmetom diskusií bude naďalej boj proti fake news a dezinformáciám, ako aj rôznym prejavom neznášanlivosti na sociálnych sieťach. Prečítajte si viac z dielne Politico a AdExchanger.
Horúcou témou je tiež blockchain. Čo to je a ako aktuálne využívame blockchain v európskom prostredí, ale aj mapu energetických projektov nájdete na portáli Clean Technica. O tom či je blockchain naozaj bezpečný polemizuje na svojich stránkach MIT Technology Review.
ENERGETIKA A KLÍMA
Podpora cirkulárnej ekonomiky by mala zostať jednou z európskych priorít aj po voľbách. Ako využiť tento trend a jeho potenciál analyzuje EurActiv. Reakciu na report Európskej komisie o cirkulárnej ekonomike ponúkla aj občianska iniciatíva European Environmental Bureau.
Recyklovanie a zlepšenie triedenia odpadu je horúcou témou týchto dní. Aké zmeny nastanú v blízkej dobe sa dozviete v článku od EurActiv.
Podľa najnovšieho výskumu European Economic Area je región strednej a východnej Európy ohrozený znečistením vzduchu a nadmernými výkyvmi teplôt. Aktuálny stav v krajinách V4 je opísaný v najnovšom reporte Európskej enviromentálnej agentúry.
Nemecko prisľúbilo uzavretie svojich uhoľných a jadrových elektrárni do roku 2038. Tento krok však ovplyvní aj krajiny, ktoré s Nemeckom úzko spolupracujú, vrátane Slovenska. Aké nové možnosti sa otvárajú firmám? Píše The Guardian.
O tom ako mať viac zelenej energie sa diskutuje vo všetkých členských krajinách EÚ. Aký posun spravila Únia v daňovej politike v tejto oblasti a ako to ovplyvní využívanie tejto formy energie? Prečítajte si o čom píše EurActiv.
V predvolebnej diskusii nemôžeme zabudnúť ani na dve ďalšie kľúčové témy: BREXIT a migráciu a bezpečnosť. Ak chcete sledovať neustály vývoj na britskej scéne a možné scenáre biznis dopadov, odporúčame Vám pozrieť na prehľad komentárov glosátora Politico, Jacka Blancharda.