Social Impact

V iniciatíve #KtopomozeSlovensku sa spojili lídri z biznisu, fundraisingu a médií, aby pomohli zdravotníkom v prvej línii

Iniciatíva #KtoPomozeSlovensku vznikla na začiatku pandémie, keď si ešte nikto nevedel predstaviť jej priebeh a možné následky. Obrázky z Talianska však vyvolávali obavy, že ak sa podobný scenár zopakuje u nás, slovenský zdravotný systém pod náporom skolabuje. Rýchlo pomôcť nevedel ani štát, preto sme sa potrebovali zmobilizovať ako krajina, aby sme ochránili zdravotníkov a ľudí v prvej línii - bez nich by sme totiž pandémiu nezvládli. Náš tím zo Seesame mal na starosti komunikačnú stratégiu a kampaň (VIDEO).

Viacerí cítili, že chcú a potrebujú niečo urobiť. Okolo manželov Šickovcov z Pixel Federation a Lucie Paškovej z Curaprox Slovensko sa začala formovať skupina lídrov z biznisu, fundraisingu, médií a komunikácie, ktorá sa predtým nikdy nestretla. 

Za niekoľko dní vznikla online platforma Kto pomôže Slovensku, ktorá zastrešovala prehľadný systém financovania a zabezpečenia materiálnej pomoci pre:

  • zdravotníkov v nemocniciach a ambulanciách
  • záchranárov
  • opatrovateľov v domovoch sociálnych služieb
  • zraniteľné skupiny ľudí
kps-sickovci

Prvá línia by bez podpory a pomoci nevydržala

Rukavice, chirurgické rúška, respirátory, operačné čiapky, ochranné štíty, overaly, dezinfekčné prostriedky, okuliare, bezkontaktné teplomery, germicídne žiariče, čističky vzduchu – to všetko chýbalo nemocniciam, ambulanciám, zariadeniam sociálnych služieb, záchranárom, lekárňam. Vznikol nákupný tím, ktorý zháňal ochranné pomôcky po celom svete za prijateľné ceny. 

Curaprox Slovensko poskytol sklad a jeho tím riadil distribúciu získaných pomôcok na miesta, kde ich potrebovali. Postupne sa pripájali stovky dobrovoľníkov, ktorí šili rúška, pracovali v sklade alebo na vlastné náklady rozvážali pomôcky po celom Slovensku.

Pomôcky by sa samozrejme nedalo zabezpečiť bez finančných zdrojov. Vytvorili sme preto kredibilnú kampaň, ktorá v pomoci spojila celé Slovensko, firmy aj jednotlivcov.

Slovensko zaplavila obrovská vlna solidarity 

Pre úspech novej iniciatívy bolo kľúčové, aby jej ľudia dôverovali, a boli ochotní finančne prispieť v podstate novej platforme. Preto stavila na otvorenosť a transparentnosť. Zapojiť sa mohol každý, kto chcel a mohol, a to nielen finančne ale aj svojím časom či poskytnutím potrebným pomôcok alebo služieb.

Mottom kampane sa stala myšlienka, že musíme veľmi rýchlo (kým nebude neskoro) ochrániť tých, ktorí sa o nás v pandémii starajú, teda ľudí v prvej línii. Dali sme si preto záležať, aby v každom odkaze kampane naprieč komunikačnými kanálmi zaznelo, čo je jej zmyslom, a že pomoc je urgentná. Zároveň náš tím zo Seesame dbal na transparentnosť a priebežne sme rôznymi formami komunikovali, ako boli darované financie použité a kam všade už pomoc dorazila. Darcom sme dali dôvod dôverovať nám a tiež pocit, že naozaj pomohli. Výsledkom bola obrovská vlna solidarity naprieč Slovenskom – ľuďom sme dali nádej, že spoločným úsilím ako krajina zvládneme aj túto krízu.

ktopomozeslovensku-podakovanie

 

Samotná kampaň, ktorá bola pod taktovkou Seesame, zahŕňala:

  • vytvorenie spotu (mediálny priestor ako súčasť podpory iniciatívy poskytla VÚB a veľký priestor aj Rádio Expres) 
  • intenzívne mediálne vzťahy (10 tlačových správ, viac ako 40 rozhovorov protagonistov kampane v TV, rádiách, a aj online a tlačených médiách, desiatky reportáží z rozvozov a pod.)
  • kampaň na sociálnych médiách 
  • intenzívnu spoluprácu s influencermi pod taktovkou Demotivácie

Kto pomohol Slovensku v prvej vlne pandémie? My všetci. 

Za 2 mesiace, v najťažšom období pandémie, sa nám spoločne podarilo:

  • vyzbierať vyše 1,3 milióna eur od 10 626 darcov – 186 firiem a 10 404 jednotlivcov
  • tisícky dobrovoľníkov pomohlo doručiť stotisíce ochranných pomôcok do viac ako 320 obcí a miest po celom Slovensku
  • podporiť psychologickú poradňu pre zdravotníkov aj verejnosť a dostať tému duševného zdravia v pandémii do širokého povedomia
  • vytvoriť najväčšiu databázu potrieb zdravotníckych zariadení a domovov sociálnych služieb v boji proti koronavírusu na Slovensku

Hashtag #KtopomozeSlovensku sa na niekoľko týždňov stal symbolom solidarity a nádeje v boji s pandémiou. Ako spoločnosť sme si uvedomili, že čo nás môže spasiť nielen počas krízy, ale aj po jej skončení, je ochota a spolupatričnosť. Dnes vieme, že dôvera a solidarita nám na Slovensku nie sú cudzie a že všetko dokážeme spoločne zvládnuť.