LinkedIn už dávno nie je iba sieť na hľadanie práce. Užívateľský obsah dnes až 15x prevyšuje pracovné ponuky.
LinkedIn už dávno nie je iba sieť na hľadanie práce. Užívateľský obsah dnes až 15x prevyšuje pracovné ponuky.
Čoraz viac z 600 000 slovenských užívateľov využíva sieť na zdieľanie svojich pracovných skúseností a profesionálny rozvoj. Ak už LinkedIn navštevujete a ste motivovaní tvoriť obsah, aby ste si budovali osobnú značku, určite sa vám bude hodiť pár tipov, ako pristúpiť k tvorbe obsahu zmysluplne.
Práve v tom sa snažíme byť v Seesame nápomocní, keď pre klientov pripravujeme ambasádorské workshopy. Napríklad pre konzultantov z Grant Thornton, ktorí sú odborníkmi na dane a HR poradenstvo. LinkedIn je pre nich ideálna platforma na šírenie ich poznatkov.
Aj pre samotné značky je čoraz dôležitejšie aktivizovať svojich zamestnancov na LinkedIne. Dáva to zmysel, keďže na svoje slovenské príspevky nemôžu zapnúť reklamu. Osobné profily zamestnancov majú často dokopy násobne väčší zásah ako značka samotná a sú najlepším spôsobom šírenia obsahu.
Firemní ambasádori sú prirodzene dôveryhodnejší ako značka, prispievajú k šíreniu povedomia a môžu tak prilákať nových zamestnancov.
Nehovoriac o mediálnej hodnote príspevkov. Stačí sa pozrieť na rebríček najvplyvnejších CEO na Slovensku v rokoch 2021 – 2022 z Dataonsteroids:
LinkedIn algoritmus je na rozdiel od Facebooku či Instagramu k obsahu zdieľanému cez osobné účty zhovievavý. Vo vašom feede zobrazí každý príspevok od ľudí, ktorých sledujete, a to aj reakcie na iné príspevky.
Čím viac interakcie má daný príspevok, tým častejšie sa zobrazuje. Ak v populárnom príspevku použijete relevantný hashtag, môže sa dokonca stať trendom, čo znamená, že LinkedIn automaticky upozorní tých, ktorí daný hashtag sledujú.
Tip: Ak chcete detailne porozumieť linkedInovému algoritmu, viac sa o ňom dočítate napríklad tu.
Rozvíjať osobný profil stojí čas. Jednak kvôli sieti followerov, ktorú si treba neustále budovať, a tiež kvôli obsahu. Na LinkedIne vo všeobecnosti platí, že hodnotný obsah je taký, ktorý sa venuje špecifickej téme pravidelne a do hĺbky.
Nemusí to byť nevyhnutne téma spojená s produktom značky, pre ktorú pracujete. Pokojne to môže byť aj o vašom hobby.
Tip: Ak je práca vaše hobby, možno by ste si mali nájsť naozajstné hobby. 😃
Je to obsah, ktorý vaše publikum niečo naučí? Zabaví ho alebo informuje o niečom dôležitom?
Ak nie, kašlite na to.
Ľudia sú na LinkedIne kvôli hodnotným témam.
Ak máte problém nájsť niečo relevantné pre vaše publikum, inšpirujte sa nápadmi, ktoré fungujú univerzálne.
Zdieľať môžete napríklad:
LinkedIn uprednostňuje príspevky, ktoré nevedú užívateľov preč z platformy. Je lepšie napísať článok vo formáte LinkedIn article, než odkazovať na web s blogom. Úplne najlepšie pritom pereformujú články s +/– 2000 znakmi.
Zalomiť dlhší text môžete tiež ako PDF či do prezentácie a nahrať ju potom ako dokument. Tento formát je vďačný z hľadiska zapojenia užívateľov, keďže každé prelistovanie strany sa počíta ako jeden klik. Dokumenty môžete využívať pravidelne, a ak ich obohatíte o jednotný, vám blízky vizuálny štýl (identitu), prispejete tým k vašej rozpoznateľnosti.
Hlasovania tiež prinášajú vysoké zapojenie sledovateľov, preto sa budú organicky zobrazovať vo feede každého, kto v nich vyjadrí svoj názor.
Čisto textové príspevky prinášajú dobré výsledky, ak ste osobný, a nebojíte sa vyjadriť svoj názor. Zvoľte radšej kratšie vety, robte odseky a nezabudnite na vhodný hashtag.
Čo sa týka videa, kratším (do 30 sekúnd) sa darí lepšie. Nemusíte sa príliš trápiť s produkciou, aby ste nestratili autenticitu. Určite doň nahrajte aj titulky, pretože väčšina užívateľov si nezapína zvuk.
Pri obrázkoch vždy zaberie tvár človeka, no ak chcete prezentovať dáta, infografika je na to ideálna.
Prirodzene, keď ide o pracovnú tému hodnú zdieľania, mnohí sa chcú pochváliť úspechom. No ak je úspechov plný feed, strácajú na sile a uveriteľnosti. Skúste písať texty k vašim príspevkom tak, akoby ste ich chceli rozpovedať priateľom. Môžu byť neformálne, slangové, priame, prípadne aj vtipné.
Vtip je v tom, že najkrajšie napísaný text nemusí byť nevyhnutne ten najzaujímavejší. Na LinkedIne sú v kurze dlhšie texty, ktoré treba rozkliknúť, aby sa ukázali celé.
Tip pre odvážnych: Spravte v príspevku preklep. Jedna chyba vygeneruje množstvo komentárov
Dobrá správa. Existuje spôsob, akým dokážete dosiahnuť nárast followerov a pritom sa toľko nenarobiť pri tvorbe unikátneho obsahu. Komentujte zmysluplne.
Influencer Jasmin Alić získal vďaka pravidelnému komentovaniu v roku 2022 viac ako 18-tisíc followerov.
Ako sa mu to podarilo? Väčšina z komentujúcich reaguje neskoro a píše len pochvalné slová.
Skúste reagovať medzi prvými, rozprúďte diskusiu zdieľaním vášho názoru alebo nájdite tú najzaujímavejšiu časť v obsahu príspevku a interpretujte, prečo sa vám zdá najzaujímavejšia.
Alebo vtipkujte.
Priznajme si to. LinkedIn nie je o pekných obrázkoch ani o vtipných videách.
V tom však spočíva jeho sila.
Nenájdete tu toľko hejtu a počet hoaxov je až 20x menší ako na Facebooku. Je to miesto, kde môžete rozvíjať vážne témy bez toho, aby ste zachádzali do svojho súkromia, a zároveň sa aj niečo naučiť. Stačí sledovať tie správne profily či LinkedIn Learning.
A ak by ste pri tom potrebovali pomoc, ozvite sa nám a my vám poradíme, ako rozbehnúť či už váš osobný, alebo firemný LinkedIn profil.