Je to presne rok od vypuknutia pandémie ochorenia Covid-19 na Slovensku. Rok, ktorý preveril našu schopnosť prispôsobiť sa, schopnosť vlády navigovať spoločnosť v krízových časoch aj schopnosť vedy zorganizovať sa a byť zrozumiteľným partnerom ľudom. S malou nádejou v hlase môžeme povedať, že práve vedcom sa darilo a darí najlepšie. Vyplýva to z dát kontinuálneho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý spolu prieskumnou agentúrou MNFORCE, Sociologickým ústavom SAV a s Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV v Seesame pravidelne zbierame a interpretujeme od marca minulého roka.
Prečo potrebujeme dôverovať vláde
Začnime menej pozitívnymi správami. Z každého zberu dát (doteraz sme ich stihli sedem) vychádza rovnaký výsledok. Dodržiavať epidemiologické opatrenia, zúčastniť sa celoplošného testovania či dať sa zaočkovať sa nám chce viac, ak dôverujeme vláde. Treba však povedať, že táto dôvera zažila strmý pád nadol. Zatiaľ čo v apríli dôverovalo vláde v súvislosti s manažovaním koronakrízy 45,2 percent opýtaných respondentov, v septembri jej dôvera padla na 21,8 percent a v súčasnosti vláde dôveruje len 19 percent respondentov.
Zásadné krízové situácie vo všeobecnosti zvyšujú dôveru a spoliehanie sa na verejné inštitúcie a čelných predstaviteľov štátu. Podobný jav, teda prepad dôvery od obdobia akútnej krízy, akú sme zažívali na začiatku epidémie, k obdobiu krízy chronickej, akú zažívame teraz je teda prirodzený jav. S najväčšou pravdepodobnosťou by sme ho pri takomto meraní zaznamenali aj v iných krajinách.
No vláda sa nemôže uspokojiť s takýmto vysvetlením. A to najmä v čase, keď jej najväčšou úlohou, je motivovať čo najviac ľudí dať sa zaočkovať.