Očkovanie patrí zamestnávateľom

seesame-comments___043-min od Zuzana Ozanová
Head of Employer Branding
2. februára 2021

Keďže medicína zatiaľ nepozná účinný liek proti ochoreniu COVID-19, očkovanie je jediný spôsob, ako sa vrátiť k normálnemu životu. Napriek tomu na Slovensku aj celosvetovo mnohí ľudia nad vakcínou váhajú a ak by dnes mali možnosť zaočkovať sa, urobila by to ani nie tretina. Veľká časť neistoty vyplýva z pretlaku hoaxov a informácií z pochybných zdrojov. A práve tu prichádzajú na rad zamestnávatelia, ktorí sú dnes jedným z najdôležitejších zdrojov informácií a vzorom správania. Ako s touto príležitosťou a zodpovednosťou naložia?

4 x áno!

Téma brand aktivizmu nie je nová. Už niekoľko rokov predajné aj reputačné výsledky potvrdzujú, že ľudia od značiek priam vyžadujú, aby mali názor a postavili sa za dobrú vec – aj keď je občas kontroverzná. Nemyslia si to len zákazníci, ale aj zamestnanci.

My vidíme štyri dôvody, prečo sa podpory aj takej citlivej a osobnej témy, akou je očkovanie, netreba báť.

 

Dôvera v zamestnávateľov je na rekordne vysokej úrovni

Spoločnosť dnes trpí krízou dôvery. Najnovší medzinárodný Edelman Trust Barometer ukazuje, že len niečo málo cez 40 % ľudí verí, že riešenie aktuálnej pandémie prinesú predstavitelia štátu. Na rozdiel od toho, o polovicu viac ľudí verí v schopnosť svojho zamestnávateľa urobiť správnu vec. V otázke dôvery zamestnávateľom aktuálne konkurujú iba vedci.

Edelman_dovera

Zdroj: 2021 Edelman Trust Barometer

 

Firmy majú tradíciu komunikovania zdravotných tém

Aj keď očkovanie sa môže javiť ako príliš intímna téma, oblasť zdravia nie je v internej komunikácii novinkou. Zamestnávatelia bežne komunikujú zdravotné témy počas každoročných Dní zdravia a nehanbia sa adresovať obezitu či fajčenie. Dokonca ani očkovanie nie je tabu  – veľa zamestnávateľov dnes nielen informuje o výhodách očkovania proti chrípke, ale dokonca umožní zamestnancom zaočkovať sa priamo v práci. Nehovoriac o novom “normále”, kedy sa zamestnanci a často aj ich rodinní príslušníci prídu do zamestnania otestovať v rámci plošného či dobrovoľného testovania na COVID-19. Preto ani očkovanie proti tomuto ochoreniu netreba stigmatizovať. Stačí smelo nadviazať na tradíciu vecnej debaty v oblasti zdravia.

 

Existujúci systém interných komunikačných kanálov funguje

Rebríčku dôveryhodnosti dominujú nielen zamestnávatelia, ale aj ich vlastné komunikačné formáty. Práve zabehnutý systém internej komunikácie a kanálov, ktorými môžu zasiahnuť vysoký počet ľudí, predurčuje zamestnávateľov ku komunikácii aj takých tém, akými je podpora očkovania. Vhodne tak môžu doplniť oficiálnu osvetovú kampaň štátu, ktorá cieli na širokú populáciu.

Edelman_formaty

Motivácia zamestnávateľov je logická

V neposlednom rade majú zamestnávatelia dôvod podporiť tému očkovania z vlastnej motivácie. Tá má dve strany: na jednej stojí záujem o zdravie svojich zamestnancov. Práve silné putá v tímoch a solidarita medzi kolegami sú jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia zostávajú vo svojej práci. To nikdy nebolo pravdivejšie než počas pandémie – mnohí zamestnanci preukázali obrovskú podporu svojim kolegom: zastupovali ich počas PN-iek a aktívne prežívali, ak sa kolegovia či niekto z ich blízkych nakazili.

Druhou časťou motivácie sú aj reálne ekonomické dôvody. Aj keď sa mnohým firmám podarilo efektívne prejsť na prácu z domu či upraviť procesy vo výrobe tak, aby minimalizovali riziko nákazy, pandémia má na väčšinu firiem negatívne dopady. Či už je to spôsobené stratou kúpnej sily zákazníkov, zvýšenými nákladmi na sprísnené bezpečnostné a hygienické opatrenia alebo už spomínanou práceneschopnosťou zamestnancov, je v záujme zamestnávateľov, aby sme sa opäť vrátili do bežného pred-pandemického fungovania.

Nepresvedčili sme vás? Tak nech vás presvedčia dáta.

Edelman_ceos

To, že zamestnávatelia majú v otázke pandémie zaujať stanovisko si myslia aj ľudia. Dve tretiny opýtaných očakáva, že manažéri majú ísť príkladom aj v témach spoločenských problémov radšej než čakať, kým im zmenu nariadi vláda. Lídri vôbec nemusia byť v opatreniach agresívni. Stačí ísť príkladom a vytvárať bezpečné prostredie pre diskusiu a názory širokého spektra zamestnancov.

Preto sme sa spojili s ďalšími zodpovednými firmami, aby sme poskytli priestor pre užitočnú verejnú diskusiu založenú na faktoch. Tak vzniklo #Zaockujemsa.

Iniciatíva Zaockujemsa.sk okrem príbehov známych aj neznámych Slovákov o ich vlastných motiváciách k očkovaniu prináša aj špeciálnu sekciu pre firmy. Na nej sme pre zamestnávateľov pripravili voľne dostupné materiály s informáciami, ktoré môžu v prípade záujmu zdieľať so svojimi zamestnancami. Informácie o očkovaní overili odborníci z oblasti medicíny a epidemiológie z iniciatívy Veda pomáha – Covid-19. Každá firma na Slovensku, ktorá chce byť pre svojich zamestnancov dôveryhodným partnerom v diskusii o očkovaní, tak bude mať možnosť a príležitosť využiť tieto informácie bez ohľadu na vlastné rozpočty či kapacitu.

Všetci tak môžeme urobiť informované rozhodnutie a pomôcť tomu, aby sme mohli opäť čo najskôr žiť normálny život – stretávať sa s kolegami pri kávičke, rozprávať sa s nimi bez rúška, či navštevovať svojich klientov.

www.zaockujemsa.sk