-
Ja mám pravdu, ty sa mýliš
Confirmation bias je tendencia hľadať, vybavovať si a preferovať informácie, ktoré potvrdzujú naše aktuálne názory či hodnoty, a naopak odmietať informácie, ktoré im protirečia. Najväčší efekt má pri hlboko ukotvených názoroch, emočne nabitých informáciách a želaných výsledkoch. Confirmation bias sa dá považovať za akýsi obranný mechanizmus. Ochraňuje nás pred kognitívnou disonanciou – teda stavom, pri ktorom prichádzame do styku s protichodnými názormi či hodnotami. To nám spôsobuje mentálne nepohodlie, ktoré sa snažíme čo najrýchlejšie vyriešiť.
V poslednom čase sa veľmi často skloňuje pojem konšpiračné teórie. Práve confirmation bias je jedným z hlavných mentálnych procesov, ktoré stoja za konšpiračným myslením. Konšpiračné myslenie je charakteristické úzkym pohľadom na vec a neochotou brať do úvahy iné možné vysvetlenia situácie, ktorej sa daná konšpiračná teória týka. Fakty, ktoré teóriu vyvracajú, konšpirátorom len hrajú do kariet – sú považované za súčasť konšpirácie. Presvedčiť ľudí o nesprávnosti konšpiračných teórií teda môže byť náročné.
Zarytých konšpirátorov, ktorí sú absolútne imúnni voči faktom, je ale v skutočnosti veľmi málo. To, samozrejme, neznamená, že sú neškodní. Práve naopak – sú veľmi hluční, a preto majú aj v takých malých počtoch silu šíriť konšpiračné teórie medzi širokú verejnosť. Ale má to aj pozitívnu stránku: túto skupinu možno nepresvedčíme, no pri zvyšku ľudí sú naše šance oveľa vyššie. Každý z nás je do určitej miery náchylný na uverenie konšpiračným teóriám (áno, aj ja alebo vy). Netreba sa však za to hanbiť, je to úplne prirodzené. Confirmation bias aj konšpiračné myslenie môžu byť silné, no nie sú neporaziteľné. Stačí si zachovať otvorenú myseľ a zvažovať viaceré uhly pohľadu.
Náš projekt Vaxinátor vznikol ako odpoveď na dlhodobo pretrvávajúcu spoločenskú nedôveru v očkovanie. Hoaxy, dezinformácie a konšpiračné teórie sa na sociálnych sieťach šíria veľmi rýchlo a vedia zasiahnuť veľké množstvo ľudí. Vaxinátor proti tomu bojuje pomocou vedecky podložených faktov a jednoduchej a slušnej komunikácie a je tak protiváhou antivaxerských stránok a skupín.
Aktívna komunikácia overených faktov a vyvracanie mýtov neslúžia len ako osveta, ale aj ako prevencia. Naše názory a rozhodovanie sú do veľkej miery ovplyvňované prvou informáciou, ktorú o danej téme dostaneme (ide o ďalšiu skratku myslenia – anchoring bias). To, či informáciu o očkovaní najprv počujete od dôveryhodného odborníka na medicínu alebo od antivaxera, môže znamenať veľký rozdiel. Vaxinátor vytvoril priestor pre overené fakty a slušnú diskusiu, čím aktívne prispieva k boju proti dezinformáciám a konšpiračným teóriám, za čo bol tiež nedávno ocenený v prestížnej súťaži SABRE Awards EMEA 2021.